Autofill odchodzi do lamusa, przed nami wielkie zmiany!

lol autofill
Fot. Riot Games

Riot Games w najbliższym czasie ma zamiar zdecydowanie zmniejszyć współczynnik z jakim autofill pojawia się w grach rankingowych we wszystkich rangach!

Riot Games przekazał nam w swojej najnowszej aktualizacji producentów gry, że planuje w najbliższej przyszłości zająć się zjawiskiem autofilla. Głównym celem ma być zdecydowane zmniejszenie częstotliwość jego występowania we wszystkich rangach.

Zobacz też:   Twój Sklep wraca do League of Legends! Kiedy się pojawi?

Czym jest autofill?

Autofill to system wprowadzony do League of Legends w patchu 6.11. Jego zadaniem miało być skrócić czas oczekiwania na znalezienie gry. Po pewnym czasie, gdy algorytm nie potrafi odnaleźć dla nas meczu z jedną z wybranych ról otrzymamy losową rolę. Gracze są zgodni co do tego, że najczęściej tą drogą lądujemy na dolnej alejce jako wspierający.

Balans autofilla

W zeszłym roku Riot Games testowało rozwiązanie, które miało na celu stworzyć bardziej zrównoważone gry. Głównie chodziło o aspekt, w którym jedna z drużyn posiada aż dwóch lub trzech graczy na innej niż wybrana rola, podczas gdy drużyna przeciwna nie miała takiego osłabienia w swoich szeregach wcale. Nowy zrównoważony system miał dobierać autofilla dla obydwu stron mapy na tej samej roli. Dodatkowo zawodnicy zmuszeni do grania na nowej roli trafiali na przeciwnika z podobnym poziomem obeznania z daną rolą.

Zobacz też:   Riot zapowiada - aktualizacja CEF i nowy klient gry!

Obecnie algorytm ten nie działa prawidłowo z kilku powodów. Głównym z nich jest fakt, że zależnie od pory dnia braki w rolach zdecydowanie się różnią. Testy pokazują, że system dynamicznego obliczania popularności pozycji może zredukować poziom autofilla. Obecnie autofill występuje nawet z 5% gier, podczas gdy nowy testowany algorytm może zredukować tę liczbę do nawet 0,6%. Całość dodatkowo obniży średni czas oczekiwania w kolejce o nawet 10%!

Strona ma znaczenie?

Oprócz powyższych zmian Riot ma zamiar skupić się na poprawkach dotyczących oceny umiejętności gry graczy, na danej roli. Zostaną tutaj dodane dodatkowe filtry mające lepiej klasyfikować graczy. Dodatkowo wpływ na to ma mieć… strona mapy. Praktycznie od początków League of Legends strona niebieska może szczycić się większym poziomem zwycięstw. Ta zmienna także zostanie wzięta pod uwagę!

Kiedy zmiany trafią do gry?

Niestety takiej informacji obecnie Riot Games nie udzieliło. Wiemy jednak, że zmiany w tych algorytmach są na tyle poważne, że przedwczesne wprowadzenie ich na serwery mogłoby wprowadzić chaos. Jesteśmy natomiast pewni, że gdy przetestowane zmiany trafią na oficjalne serwery gry ogólna jakość gier poprawi się.