Jak wybrać laptopa gamingowego? Sprawdzamy najciekawsze modele

- Reklama -

Przez długi czas gracze korzystali wyłącznie z komputerów stacjonarnych. Wraz z rozwojem oferty laptopów pojawiły się pierwsze notebooki dedykowane dla graczy. Początkowo ich wydajność nie zachwycała, lecz obecnie laptop gamingowy jest równie dobrym wyborem co PC. Jak wybrać laptopa gamingowego? Sprawdź, na które parametry zwrócić uwagę.

Karta graficzna sercem komputera gamingowego

Karta graficzna jest podzespołem, który interesuje graczy w największym stopniu. Bez wydajnej karty graficznej niemożliwe jest uruchomienie gry na pełnych detalach obrazu i zachowanie płynności animacji. Karta graficzna z najwyższej półki kosztuje nawet kilka tysięcy złotych, dlatego ma duży wpływ na ostateczną cenę laptopa gamingowego. Graczom poleca się układy dedykowane z serii NVIDIA GeForce RTX i AMD Radeon RX. Ich wydajność jest wyższa w porównaniu do kart z innych serii, przeznaczonych do uniwersalnego użytku.

Dedykowane karty graficzne posiadają własną pamięć i chłodzenie, dlatego sprawdzają się w trudnych warunkach pracy lepiej niż karty zintegrowane z płytą główną laptopa. Dedykowana karta rzadziej ulega awariom z powodu przegrzania. Jej wymiana na wydajniejszy model jest również łatwiejsza ze względu na niższy koszt w porównaniu do jednoczesnej wymiany płyty głównej i karty graficznej zintegrowanej.

- Reklama -

W przypadku kart graficznych gracze powinni przyjrzeć się również obsługiwanym przez nie technologiom. Wymagający użytkownik obowiązkowo powinien postawić na model z ray tracingiem. Dzięki niemu grafika jest realistyczna, a animacje płynne. Więcej o ray tracingu przeczytasz w serwisie dla graczy gaming.komputronik.pl

Procesor Intel Core i5, i7 czy lepszy?

Procesor w laptopie gamingowym jest narażony na duże obciążenia. Jego moc powinna być wysoka, gdyż w przeciwnym razie gry będą długo się ładować, a ich działanie przestanie być płynne. Najnowsze gry na rynku działają płynnie na laptopach z procesorem Intel Core i5 lub wyższym. W wielu przypadkach Intel Core i5 to minimalne wymaganie sprzętowe stawiane przez producenta gry. Aby uniknąć problemów z uruchomieniem kolejnych gier z kultowych serii i najnowszych premier, warto postawić na laptopa gamingowego z procesorem Intel Core i7. Jest to dobra inwestycja, gdy laptop ma posłużyć przez co najmniej kilka lat bez konieczności modernizacji.

Kompleksowy poradnik dla graczy poszukujących laptopa gamingowego: https://gaming.komputronik.pl/g/jak-wybrac-laptop-do-gier-jaki-laptop-gamingowy/

Procesor Intel Core i9 jest rzadko montowany w laptopach dla graczy ze względu na wysoką cenę. Jego wydajność jest bardzo wysoka, dlatego korzystają z niego najbardziej wymagający gracze i profesjonaliści. Jeśli ma się odpowiednio wysoki budżet i lubi się premierowe gry o wysokich wymaganiach sprzętowych, można pomyśleć o zakupie notebooka z tym układem.

Pojemna bateria

Laptop pracuje bez potrzeby podłączenia do sieci dzięki energii zgromadzonej w akumulatorze. Im jest jej więcej, tym dłużej działa bateria bez ponownego ładowania. Gracz, który zamierza prowadzić rozgrywkę w podróży lub w dowolnym miejscu poza domem, powinien przyjrzeć się, jak długo pracuje jego laptop na baterii. Optymalnym wyborem są laptopy, które nie wymagają ładowania przez co najmniej 2-3 godziny rozgrywki. Warto pamiętać również o tym, że bateria z czasem pracuje bez ładowania coraz krócej. Powinna być przystosowana do jak największej liczby pełnych cykli ładowania, by uniknąć jej szybkiego zużycia i konieczności pracy z ciągłym podłączeniem do ładowarki.

Zapoznaj się z rankingiem laptopów gamingowych do 5000 pln: https://gaming.komputronik.pl/g/laptop-gamingowy-do-5000-zl/

Ekran z matową matrycą dla większego komfortu rozgrywki

Prowadzenie rozgrywki na laptopie jest wygodniejsze, gdy ekran ma matową matrycę. Powłoka, która ogranicza odbijanie światła słonecznego i sztucznego, sprawia, że wzrok gracza męczy się w mniejszym stopniu. Obraz na ekranie jest doskonale widoczny bez względu na to, gdzie znajduje się laptop i pod jakim kątem pada na niego światło. Dzięki temu gracz może korzystać z laptopa w dowolnym miejscu bez zasłaniania okien i nadmiernego rozjaśniania obrazu.

Dlaczego warto korzystać z laptopa gamingowego?

Laptopy poleca się dla graczy, którym zależy na maksymalnej mobilności. Dzięki nim gracz może uruchomić ulubione tytuły w podróży i poza domem. Mobilność laptopa sprawia, że gracz cieszy się rozgrywką, gdziekolwiek ma na to ochotę. Dodatkowo może zrezygnować z tworzenia stanowiska gamingowego w swoim domu. Jest to ważne ułatwienie dla graczy, którzy wynajmują mieszkania i nie mogą pozwolić sobie na posiadanie dużej liczby własnych mebli.

- Reklama -