Podsumowanie drugiego sezonu HS Grandmasters 2020!

hs grandmasters 2020
Fot. PlayHearthstone

W ostatni weekend mogliśmy obserwować zmagania najlepszych graczy w Hearthstone Grandmasters w walce o miejsce na kolejnych Mistrzostwach Świata.

Jednocześnie w zmaganiach Ci, którzy w ostatnim czasie mieli mniej szczęścia walczyli o utrzymanie swojego slota w lidze. Poniżej krótkie podsumowanie wyników w każdym z regionów.

Europa

Zwycięzcą w naszym regionie, a tym samym reprezentantem Europy na Global Finals został Jarla. Jego droga do wygranej wyglądała dosyć gładko. W półfinale wynik 3-0 na Seiko, a i finał skończył przed 5 grą pokonując Thijsa 3-1.

Zobacz też:   Hearthstone Masters Tour Online: Montreal zakończony!

Zagłębiając się jednak mocniej w tę serię, wartą nadrobienia jest druga gra półfinałowa. Dobrze oddaje to dlaczego wiele osób narzeka na karty “created by” i obecną metę. Przeciwnik Jarli będąc na przegranej sytuacji dostaje losowo wygenerowane Pudełko Yogga. To po zagraniu pomaga na stole jednocześnie chroni od braku kart generując schemat. Wtasowany ze schematu Henar, Jubiler Cienia pozwala na ciągłe generowanie nowych sekretów. Zabrakło jednak prezencji na stole i nawet niewiarygodne szczęście przy generowaniu kart nie odebrało wygranej z rąk Czecha.

HS Grandmasters
Fot. PlayHearthstone

Na uwagę zasługuje również nietypowy lineup Jarli, który okazał się strzałem w 10 na te playoffy. Chociaż zestawy skupiające się na kontrowaniu Bomb Warriora nie są nowością, to ten można uznać za innowacyjny. Nie dość, że mamy powrót Galakrond Warlocka to zdecydował się on zabrać również Quest Druida. Odkopanie tych dwóch archetypów to nie koniec szaleństwa. Aby ubezpieczyć się przed Rattlegorem, który zyskał na popularności Jarla uwzględnił w swoich spisach łącznie aż trzy sowy. Jak widać po wynikach “w tym szaleństwie jest metoda”. Miejmy nadzieję, że również na Mistrzostwach Świata zaskoczy nas tak ciekawymi wyborami.

Azja-Pacyfik

Azjatycki Grandmasters jest najmniej popularny wśród polskiej społeczności. Chciałbym móc powiedzieć, że warto było oglądać te playoffy, ale musiałbym skłamać. Bankyugi, który w tym roku dołączył do GM zgarnął slot przysługujący temu regionowi na MŚ. W finale po zaciętym pojedynku pokonał byłego Mistrza Świata grającego pod nickiem tom60229.

Matchupem decydującym o całej serii okazał się mirror Tempo Magów. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę jak wiele losowo wygenerowanych kart decyduje o końcowym wyniku. Nie inaczej było i tym razem. Karty generujące karty, generujące karty. Tak w skrócie można opisać ten pojedynek, który jak nietrudno się domyślić został zakończony właśnie jedną z takich losowych kart. Dokładniej był to Pyroblast, wygenerowany z Mana Cyclona dzięki Ewokacji.

Ameryka

Przed finałowym dniem rozgrywek w NA atmosfera została mocno podgrzana. Monsanto na Twitterze bardzo skrytykował poziom gry europejskich turniejów Grandmasters. Jeden z nich, a dokładniej francuski gracz Felkeine najwidoczniej poczuł się dotknięty tą wiadomością i w mojej ocenie dosyć mocno odgryzł się personalnie w odpowiedzi. Dyskusja rozgorzała, powróciły konflikty między innymi zawodnikami itd. Po stwierdzeniu, które odbiło się takim echem w społeczności Monsanto musiał poprzeć swoje słowa podczas playoffów.

HS Grandmasters
Fot. Monsanto Twitter

Udało mu się to w stu procentach, ponieważ wygrał całe playoffy, w finale pokonując ETC, który grał prawie identycznym lineupem (różnica kilku kart). Niestety sama seria nie należała do najciekawszych. Widać było w banach i kolejkowaniu, ze gracze mają podobne podejście do tego starcia. Monsanto wygrał jednak dwa mirrory i to przeważyło o końcowym wyniku.

Relegacje

Poza zwycięzcami regionów mamy też przegranych. Z każdego z nich 3 osoby pożegnały się z Grandmasterem. Byli to odpowiednio Firebat, Empanizado i Justsaiyan z Ameryki. W Europie BoarControl, SilverName i Warma. Natomiast APAC Grandmasters opuścili kin0531, Ryvius, a także Flurry.

Część z nich jest duża szansa, że jeszcze zobaczymy w tej lidze (Justsaiyan, Warma). Niektórzy tak jak Firebat zakończą swoją karierę. Jeszcze inni pozostaną przy HSie, ale trochę w zmienionej roli jak chociażby BoarControl rozpoczynający pracę w Blizzardzie.

2021 – Co dalej?

Zbliżamy się do końca roku, a tym samym wyczekujemy informacji o tym jak będzie wyglądał kolejny esportowy rok w wydaniu HSa. Czy Grandmasters zostanie anulowany? Czy wrócimy do systemu punktowego? A może dopracujemy aktualny system dodając drugą ligę, albo turnieje dla graczy Tier2?

Na ten moment moglibyśmy tylko spekulować. Warto uzbroić się w cierpliwość, a po oficjalnych doniesieniach na pewno pojawi się artykuł, w którym omówimy sobie plany Blizzarda na kolejny rok.