Polska Spółka IGS nowym właścicielem Besiktas Esports!

beskistas csgo esport
Fot. Beşiktaş Esports

IGS, spółka notowana na GPW, przejmuje e-sportową sekcję jednego z największych klubów piłkarskich w Europie. Licencja na turecki Beşiktaş kosztowała 400 tys. euro. IGS chce wspierać kolejne kluby piłkarskie w profesjonalizacji sekcji gamingowych.

Intelligent Gaming Solutions S.A. (IGS) – spółka notowana na NewConnect – zajmuje się trzema obszarami: e-sportem, loteriami i gamingiem. Nabycie praw do reprezentowania e-sportowej sekcji jednego z trzech największych tureckich klubów (tzw. wielka trójka, ang. Big Three, tur. Üç Büyükler) to pierwszy ruch tego typu.

Chcemy korzystać z pewnej bazy fanów i ją rozszerzać. Zamierzamy pomagać tradycyjnym klubom piłkarskim w rozwijaniu sekcji e-sportowych. Ta odnoga mogłaby pomóc załatać im straty budżetowe w czasach, kiedy stadiony są zamknięte – mówi Ivan Hanamov, prezes IGS.

Beşiktaş został założony w 1903 r., a Beşiktaş Esports to pierwszy zespół e-sportowy na świecie powiązany z klubem piłkarskim. Baza wspomnianych fanów jest zatem ogromna. Mowa o kraju zamieszkiwanym przez ok. 83 mln mieszkańców, słynącym z fanatycznych i oddanych kibiców. W samym Stambule mieszka ponad 15 mln osób, a Beşiktaş posiada też liczne fancluby w innych miejscowościach. 

– Klub posiada 99 sklepów stacjonarnych oraz e-sklep. To nieoceniona baza potencjalnych klientów – mówi Hanamov.

Pod przewodnictwem IGS-u Beşiktaş będzie rozwijał m.in. sekcje gier takich, jak League of Legends, FIFA, NBA, Valorant.

IGS inwestuje w sekcję e-sportową

W projekt zaangażowano specjalistów związanych z e-sportem oraz finansami. To pozwoliło wygenerować takie pomysły i stworzyć taki model współpracy, który – jak wierzą przedstawiciele IGS-u – pozwoli tradycyjnym drużynom piłkarskim nie tylko zarabiać, ale też poszerzać bazę kibiców oraz budować jeszcze większe przywiązanie obecnych fanów.

– Nawet najbardziej utytułowane kluby e-sportowe niekoniecznie odnoszą sukces jako przedsiębiorstwa. IGS chce nauczyć je skalować biznes, co staje się wyjątkowo ważne w czasie epidemii, podczas której e-sportowa część biznesu mogłaby zacząć przynosić dochody – tłumaczy Ivan Hanamov, prezes IGS.

Prócz Hanamova za tworzenie silnych e-sportowych podmiotów odpowiada Anders Holmsted. Szwed ma doświadczenie w zarządzaniu projektami i liczne koneksje w świecie e-sportu. Pracował m.in. w branży hazardowej. Dyrektorem operacyjnym polskiej spółki został Robert Nishioka, który w latach 2001-2004 był dyrektorem finansowym amerykańskiej NBA. Pracował też w licznych e-sportowych przedsiębiorstwach, takich jak Roar Sports Limited czy Roar Benfica Limited.

– Prowadzimy kolejne rozmowy z innymi topowymi klubami i ligami, słynącymi z zamiłowania do futbolu i e-sportu. Obecnie nie mamy planów inwestycji w polski e-sport, ale i ten rynek będzie przez nas analizowany – mówi Hanamov.

Akwizycja licencji Beşiktaşu wpisuje się w opublikowaną w styczniu strategią spółki na lata 2021-2023. Czytamy w niej, że Prostaker – spółka zależna od IGS – “został stworzony, aby wykorzystać rosnące możliwości w sektorze e-sport”. To nie jedyny zakres działalności IGS-u – posiada on też swoje odnogi związane z gamingiem i loteriami. W ostatnim tygodniu IGS S.A. podpisał wartą 1,3 mln funtów umowę, udzielając licencji do loterii BingoLotto na rynek brytyjski. 

Intelligent Gaming Solutions S.A. jest spółką publiczną notowaną na rynku NewConnect prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Zajmuje się trzema branżami: e-sportem, loteriami i gamingiem.

Większościowym właścicielem akcji Intelligent Gaming Solutions S.A. jest Fintech Ventures. To notowana na polskim rynku NewConnect spółka, która jest większościowym właścicielem SPOKO.app – firmy specjalizującej się w międzynarodowych przelewach błyskawicznych, oraz szwedzkiej marki PASS – która udziela licencji oraz wspiera spółki należące do Fintech Ventures w zakresie technologii potrzebnych do świadczenia usług w sektorze bankowości online oraz usług płatniczych.