Riot wypowiada wojnę osobom, które wychodzą z gier!

lol ostrzezenie
Fot. Riot Games

Riot Games w obszernym artykule opisuje jakie kroki podejmą, aby pozbyć się problemu odchodzenia od komputera oraz dezercji. Sprawdźmy, co się zmieni w wojnie z AFK!

Nieobecne osoby w grach są ciągłym problemem wśród społeczności League of Legends. W końcu każdy z nas chociaż raz przekonał się, że gra 4 vs 5 często jest przegrana. Stopień wygranych gier z afkami jest relatywnie niski. Obecnie liderzy projektu w zespole ds. systemów behawioralnych – BarackProbama i TimTamMonster pracują nad surowszymi karami dla graczy, którzy opuszczają swoje rozgrywki.

AFK w Lolu – jak teraz ludzie wychodzą z gier?

Aktualnie stosuje się opóźnienia w kolejce, które wynoszą blokadę po 5 minut na 5 gier za chociażby jedną opuszczoną grę. Oczywiście z każdym podobnym przewinieniem w krótkim odstępie czasu – długość kary wzrasta nawet do 15 minut.

Fot. Riot Games

“Celem takiej kary jest skłonienie do zmiany zachowania. Gdy osoba odchodząca od komputera na własnej skórze przekona się, jak irytujące jest marnowanie czasu, będzie mniej skłonna w przyszłości powtarzać takie zachowana. W przypadku większości osób opóźnienie w kolejce odnosi skutek, ale około 9% naszych graczy (w kontekście globalnym) często powtarza odchodzenie od komputera i kilka opóźnień w oczekiwaniu na grę ich nie zniechęca.”

Notoryczny problem czy jednorazowe błędy w Lolu?

Warto zadać sobie pytanie jak często spotyka się problem opuszczania gier przez nas samych bądź sojuszników. Musimy pamiętać, że każdego z nas czasem dopadają problemy z sprzętem, lub spotykają losowe przeciwności losy, które uniemożliwiają dokończenie gry. Według statystyk przygotowanych przez zespół Riotu 82% dezercji pojawia się przy starcie gry, czyli poziomie 0.

“Dzięki tym zmianom mogliśmy wprowadzić karę taką jak blokada kolejki, ponieważ mamy teraz większą pewność, że gracz o wysokim kręgu dezercji naprawdę regularnie zakłóca grę, a nie boryka się z jakimiś problemami, takimi jak sporadyczne problemy z połączeniem, które w niektórych regionach są dość powszechne.”

Fot. Riot Games

Riot Games idzie na wojnę z AFK

Zamiast zwiększania liczby minut blokady w kolejce postanowiono na wydłużenie dni blokady kolejki. Aktualnie Riot trzymał się 3 kręgów, które dotyczyły jedynie ograniczeń minutowych. Oznacza to, że w 3 kręgu otrzymywaliśmy opóźnienie kolejki na 15 minut przez 5 gier. Po zmianach kręgów będzie ich więcej, bo aż… 7! Delikwent, który notorycznie dopuści się dezercji zostanie wykluczony na 14 dni!

Zatem dla graczy powtarzających odchodzenie od komputera wprowadzamy nową karę: blokadę kolejki, która jest w zasadzie bardzo dużym opóźnieniem. Jeśli gracz zostanie ukarany blokadą kolejki, otrzyma odpowiednie powiadomienie i nie będzie mógł rozpocząć gry w kolejkach MOBA. Nie nakładamy blokady kolejki, aby powiedzieć: „Hej, zobacz sobie, jak to jest, gdy ktoś marnuje twój czas”. Usuwamy w ten sposób gracza na jakiś czas ze społeczności, aby nie mógł kontynuować odchodzenia od komputera w grze.”

Na zmianę możemy jeszcze trochę poczekać, bowiem zespół Riotu nie chce narazić nas na błędy. Jak sami opisują – zaczną od regionów, w których połączenie jest problemem. Okazuje się, że nie jest to jeszcze finalna wersja najnowszego systemu kar, a jednak jej początek. Jeśli jesteście ciekawi szczegółów zapraszamy do zapoznania się oficjalnym artykułem. Riot wziął sobie do serca problem, który dotyka graczy i niszczy ich nastroje. Jednakże czy stworzą program idealny, który zniweluje ten problem raz na zawsze?