Zmiany roli w tym sezonie nie oddają!

lol lol worlds 2020 suning sofm
Fot. David Lee / Riot Games

W letnim splicie zmian próbowało już wiele drużyn, jednak w przypadku żadnej się one nie udały. DWG KIA, SK Gaming, a nawet Suning się o tym przekonali.

Kompletny niewypał SK Gaming

Przed letnim splitem SK Gaming ogłosiło kontrowersyjne zmiany. Znakomicie spisujący się wiosną Treatz został przesunięty na jungle. Za to Jesiz, czyli trener formacji wrócił na rolę wspierającego. Powodem takich zmian miał być rzekomo brak czasu na lepsze rozwiązania. Ja jednak uważam, że jak się gra w LEC, to trzeba sobie radzić też w cięższych sytuacjach.

Te zmiany jak wiemy i nie wyszły i SK Gaming zajmuje aktualnie ostatnie miejsce w LEC z rekordem 1-8. Teraz próbowało to naprawić, sięgając po Lilippa, czyli wspierającego akademii, ale na niewiele się to zdało. Ten rok jest już stracony dla niemieckiej organizacji.

DWG KIA lepsze w starym ustawieniu

Kilkanaście dni temu pisaliśmy o roszadzie w składzie DWG KIA. ShowMaker przeniósł się na pozycję strzelca, a Canyon zaczął grać na środkowej alei. Natomiast na jungli pojawił się dotychczasowy rezerwowy, czyli Malrang.

Zobacz też:   Showmaker przeniesie się na pozycję strzelca?

Początkowo wyglądało to nawet nieźle. Mistrzowie świata pokonali 2-0 Afreeca Freecs i DRX. Jednak są to słabe zespoły, a gdy przyszło im się zmierzyć z Fredit BRION i Hanwha Life Esports to poszło dużo gorzej. Pierwszy mecz przegrali 1-2, a drugi ledwie wygrali 2-1.

Dlatego DK postanowiło wrócić do starego ustawienia. A w tym najpierw uległo 1-2 z mocnym Nongshim RedForce, a potem zwyciężyło 2-0 z wcześniej niepokonanym Gen.G. Także uważam, że powinni ten split dociągnąć z Ghostem w składzie, ponieważ działa to znacznie lepiej.

Szybka rezygnacja z nowego pomysłu w Suning

Suning w pierwszych trzech tygodniach LPL rozegrało sześć meczów. Z czego wygrało tylko dwa i to jeden z Ultra Prime, czyli przedostatnią drużyną w tabeli. Za to na Incvictus Gaming, LGD Gaming i Team WE poszło trochę gorzej, gdyż przegrali 1-2. A na EDward Gaming byli bez żadnych szans i ulegli 0-2. Także nie było kolorowo.

W wielu meczach powodem porażki był popełniający błędy wspierający, czyli ON. Dlatego Lwy postanowiły spróbować z innym ustawieniem. SofM został przesunięty na dolną aleję, a w jego miejsce wszedł rezerwowy jungler View.

Pierwsza mapa meczu z Royal Never Give Up szybko zweryfikowała pomysł, gdyż był to stomp mistrzów MSI. Po tym Suning wróciło do pierwotnego ustawienia, SofM zagrał dwie solidne gry na jungli, a ON świetnie spisywał się na dolnej alei. SN zwyciężyło 2-1 w serii. Także chyba należy po prostu zapomnieć o pomyśle roszady.

Dobre zmiany

Czasem zdarzają się też oczywiście dobre zmiany. Takową było na przykład przeniesienie się Kikisa na górną aleję, po czym wygrał EU LCS. Jednak on już wcześniej długo się przygotowywał do tego i nie była to spontaniczna decyzja. Podobnie w przypadku Jenaxa, który ze środkowej alei na górną przeniósł się na długo przed startem splitu. Także uważam, że najważniejsze to wszystko dobrze przemyśleć i przygotować, a nie próbować z myślą, że a nuż się uda.