Oddity wykluczony, czyli nie tylko Nitro z banem od Riotu!

lol lcs proving grounds zeyzal c9 solafide oddity
Fot. Shannon Cottrell / Riot Games

Oddity, właściciel SolaFide Esports został wykluczony ze wszystkich lig Riotu na 3 lata po tym, jak wyszło na jaw, że jego organizacja nie płaci zawodnikom!

Wczoraj naszą krajową sceną esportową zatrząsnęło, gdy do opinii publicznej trafiła informacja o dożywotnim wykluczeniu Nitro z ekosystemu turniejowego Riotu. Sergiusz Górski, czyli właściciel 7MORE7 Pompa Team będzie musiał znaleźć nowego właściciela dla swojej organizacji. Taki jest wymóg aby ta mogła nadal występować w Ultralidze, o czym pisaliśmy wczoraj.

Bany także w NA

Podobne, choć mniej drastyczne ograniczenie spadły na Colina „Oddity” Ethana. Właściciel SolaFide Esports został wykluczony ze wszystkich sponsorowanych przez Riot wydarzeń do 1 stycznia 2024. Zakaz miał trwać trzy lata, jednak Riot zdecydował, aby czas kary odliczać od daty pierwszego przewinienia.

Kim jest SolaFide?

Dla tych którym nazwa SolaFide Esports nic nie mówi warto wspomnieć, że jest to organizacja z NA. Występują po za główną ligą LCS. W jej składzie do tej pory grali tacy zawodnicy jak Zeyzal, Apollo czy Dhokla. Wcześniej reprezentowali oni barwy topowych Amerykańskich drużyn. m.in Cloud9, Evil Geniuses, CLG czy Immortals.

Zgodnie z ogłoszeniem Riot Games, które możecie przeczytać pod tym linkiem powodem wykluczenia był fakt, że “Oddity nie wypełnił swoich zobowiązań wobec członków zespołu w zakresie płatności i wstrzymał nagrody pieniężne od graczy i trenerów SolaFide. LCS postrzega to jako postępowanie wykraczające poza granice najlepszych interesów Proving Grounds (amerykański odpowiednik EU Masters) i innych lig objętych wspariem Riot.”

Obrona Oddity

Sam zainteresowany w swoim oświadczeniu na temat podkreślił, że wiele problemów młodej organizacji przysporzyła pandemia. Drużyna jak i wiele firm nie było na nią gotowych. Na swoim Twitterze napisał: “Z powodu uciążliwych komplikacji spowodowanych przez Covid-19 odczuwanych przez wielu, tutaj, w SolaFide, również dotknęliśmy. Niestety, w połączeniu z niemożnością przekazywania środków za granicę, spowodowało to poważne problemy z księgowością.”

Drużyna została rozwiązana 18 marca, a z organizacji odeszli zawodnicy oraz sztab trenerski.

Uważacie, że kara, jaką jest 3 letnie wykluczenie z rozgrywek Riotu była odpowiednia? Oddity z pewnością zawiódł zaufanie swoich podopiecznych. Jednak jak sam tłumaczy sytuacja była spowodowana pandemią, która jak wszyscy mamy nadzieję – nie potrwa wiecznie.