W niedzielne popołudnie – finał DreamHack Last Chance!

sc2 clem DreamHack Last Chance
Fot. Turtle Entertainment

Czwórka znakomitych zawodników przystępuje do ostatniej fazy DreamHack Last Chance. Kto zgarnie ostatni puchar w EPT2020/21?

Stream zaczyna się o 15:00. Czy nagroda ponownie wpadnie w ręce Koreańczyków? Czy reprezentanci Europy będą w stanie udowodnić swoją wyższość?

Podsumowanie jednej ósmej

Do fazy pucharowej zakwalifikowało się regulaminowo ośmiu zawodników. Co rzadko spotykane ostatnimi czasy w Starcraft2 aż pięciu z nich grało rasą Terran. Terranie niewątpliwie (być może wraz z powrotem ByuNa) przeżywają swój renesans. Już wczoraj podzieleni na cztery pary, zawodnicy rozegrali swoje Bo5.

W pojedynku TY vs INnoVatioN górą okazał się ten pierwszy. Z tej dwójki to TY słynie z genialnego TvT. Ponadto słabszą formę INoVatioNa można było zaobserwować już w fazie grupowej. Przegrał on 2:1 z Bunnym i był zmuszony walczyć o awans Reynorem.

Podobnie w starciu z TY, INnoVation już w pierwszej grze zagrał Proxy Baraki. Strategia ta nie przyniosła zamierzonego efektu, a mimo to udało mu się z wielkim wysiłkiem i po wielu błędach, zdobyć punkt. Dopiero na kolejnych mapach TY pokazał to, do czego przyzwyczajeni są jego fani. Po pięciu długich i pełnych chaosu starciach, zamknął spotkanie z INnoVation wynikiem 3:2.

Zobacz też:   DreamHack Master Last Chance - faza grupowa już trwa!

W drugiej parze obserwowaliśmy całkowitą dominację Serrala na ByuNem. Fiński Zerg pokazuje w ostatniej odsłonie DreamHacka znakomitą formę i dokłada do poprzednich zwycięstw na ShoWTimEm, Solarem i Statsem piękne 3:0 uzyskane w starciu z ByuNem. Bardzo udane spotkanie Fińskiego Zerga, w którym popisuje się on szerokim wachlarzem zagrywek. Zobaczyliśmy przykłady defensywnej gry przy pomocy zerglingów i hydralisków, po decydujące All-iny z użyciem Pustoszycieli i Królowych.

Trzecia para to dwójka Koreańczyków, Solar grający Zergami oraz przedstawiciel rasy Protosów Trap. Do tej pory niezwykle skuteczny Zerg (warto przypomnieć, iż w grupie D Solar wyeliminował Statsa oraz przegrał jedynie z Serralem) tym razem ulega Protosskiej sile. Trap w charakterystyczny dla siebie, lecz trudny do zdefiniowania sposób, ekstrahuje co najlepsze z rasy Protosów zaskakując Zerga coraz to sprytniejszymi otwarciami. Solar pada pod naporem silniejszego rywala, a Trap awansuje dalej zapisując wynik 3:2.

W ostatniej parze zmierzyli się ze sobą ponownie Terranie. Bunny, który bez mała zamieszał w grupie C pozbawiając Reynora miejsca w fazie pucharowej, zmierzył się z innym Europejczykiem. Pochodzący z Francji Clem nie uległ urokowi swojego Koreańskiego rywala. Czysto i zdecydowanie zakończył spotkanie z wynikiem 3:1 na koncie, awansując do półfinału.

Dzień Finałowy – szacunki i predykcje

Po niezwykle interesujących ćwierćfinałach, w ćwierćfinale pojawiło się jednak trochę Starcraftowego balansu. Liczba Terran została zredukowana do dwóch, podobnie stosunek graczy z Korei względem graczy z Europy się wyrównał. Finałowy dzień otworzą spotkaniem w formacie Bo5 TY oraz Serral. Który z nich okaże się górą, tego nie sposób powiedzieć. Warto jednak zauważyć, iż pomimo niewątpliwie znakomitej formy Serrala będzie to jego pierwsze ZvT w tym turnieju. Czy Zerg przygotował się dobrze na starcie z Terranem, i to pokroju TY?

Droga TY do półfinału była zdecydowanie bardziej wyboista niż droga Serrala. Pojedyńcze punkty utracone w pojedynkach z Ragnarokiem i Clemem to jeszcze nic, natomiast długie i wyczerpujące starcie z INnoVatioN z pewnością mogło uszczuplić siły najbardziej utytułowanego gracza roku 2020.

Druga multikontynentalna para to Trap i Clem, i nie ujmując talentu ani umiejętności Francuzowi, Koreańczyk wydaje się tutaj faworytem. Trap całkiem niedawno wygrał 2020 AfreecaTV GSL Super Tournament 2 i wydaje się, że jego apetyt na trofea wcale nie osłabł.

W zależności od wyników tych dwóch starć możemy mieć finał w różnych formułach. Zarówno wariant, w którym finał rozgrywać będą gracze wyłącznie z Korei w TvP, jak i ten, w którym to Seral zmierzy się z Clemem w ZvT niemalże gwarantują potężną dawkę emocji. Możliwy jest oczywiście scenariusz, w którym to o puchar zmierzą się wyłącznie Terranie i tutaj faworytem będzie raczej TY. Podobnie jak Serral grający w ostatnich tygodniach bardzo skutecznie ZvP z pewnością chciałby spotkać się raczej z Trapem niż z Clemem. Kto sięgnie po puchar i nagrodę 12,500$, tego dowiemy się już za kilka godzin. Rozgrywki DreamHack Last Chance można śledzić na żywo na Twichu ESL.