Mistrzostwa Świata Hearthstone 2020 – przewodnik kibica

hearthstone 2020 world championship
Fot. PlayHearthstone

Ośmiu najlepszych zawodników z całego świata weźmie udział w Mistrzostwach Świata, które w tym roku wyjątkowo odbędą się online.

W najbliższą sobotę, 12 grudnia, rozpoczynamy najważniejszy turniej HSa w tym roku. Poniżej znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje o turnieju, a także krótki opis każdego z zawodników i fragment zawierający przewidywania społeczności.

lineups summary
https://imgur.com/user/BoyRound1

Podstawowe informacje

Turniej odbędzie się w dniach 12-13 grudnia. Transmisja wyłącznie na kanałach YT od godziny 16:45 naszego czasu. Pula nagród w turnieju wynosi 500 tysięcy dolarów. Zwycięzca zabiera do domu tytuł i 200 tysięcy. W walce wezmą udział: Luna “bloodyface” Eason, Jerome “Monsanto” Faucher, Jaromír “Jarla” Vyskočil, Vladislav “SilverName” Sinotov, Wu “XiaoT” Jiwei, Fan “Syf” Yilun, Kenta “glory” Sato i Poramet “Bankyugi” Putchakan. Format turnieju to bo5 z banem. Gracze rozpoczynają zawody w dwóch czteroosobowych grupach, z których dwie osoby wychodzą do drabinki pojedynczej eliminacji.

Obecna meta

Przed wyjściem dodatku spekulowano ilu Old Godsów pojawi się na Mistrzostwach Świata. Znając decklisty wiemy, że żaden z graczy nie zdecydował się na zawarcie chociażby jednego z nich w swoich spisach. Chociaż żadna z klas nie została wybrana przez wszystkich graczy, to Wojownik i Łowca Demonów pojawiają się aż siedmiokrotnie w lineupach. Spisy te różnią się jednak na tyle mocno, że tytuł najczęściej wybieranego archetypu w tym turnieju wędruje ex aequo do Evolve Shamana i Highlander Huntera. Co ciekawe ten drugi może być obecnie najlepszą talią w grze, a przynajmniej tak sugeruje myśleć wczorajszy tweet jednego z pracowników Blizzarda. Evolve Shaman jest jednak zastanawiającym wyborem, ponieważ patrząc na statystyki nie wyróżnia się jakoś szczególnie. Podczas rozgrywek nie zobaczymy natomiast Druida, Maga, ani Czarnoksiężnika. Żaden z graczy nie umieścił ich w swoim lineupie.

Bloodyface

bloodyface lineup
Fot: yaytears.com

Omówienie graczy zaczniemy od osoby, o której mogliście ostatnio usłyszeć. Amerykański gracz bloodyface zdecydował się ogłosić swój coming out jako osoba transpłciowa. Zmienił tym samym imię na Luna i pod takim właśnie imieniem pojawi się w sobotę. Jest jedyną zawodniczką, która nie zabrała na turniej wojownika. Może okazać się to strzałem w dziesiątkę, ponieważ najczęściej wybierany Wojownik oparty na wrzucaniu bomb do talii przeciwnika przegrywa na prawie wszystkie popularne decki tegorocznych mistrzostw. Myślę, że z uwagi na ogromne zmiany w jej życiu osobistym może jednak „underperfomować” na tych zawodach.

Monsanto

Drugi gracz z amerykańskiego regionu. Kanadyjczyk, którego możemy oglądać na esportowej scenie już wiele lat. Nigdy jednak nie był tak blisko wygrania Mistrzostw Świata. Lineup na który zdecydował się jest całkiem standardowy. Na uwagę zasługuje jedynie Enrage Warrior, który jest największym szaleństwem w jego spisach. Patrząc jeszcze na Secret Łotra można zastanawiać się dlaczego Aggro DH nie dopełnił jego lineupu, a zdecydował się na mniej agresywną wersję pod odłamki. Niektórzy gracze mówią o tym, że NA w tym roku wysyła bardzo silną reprezentację i obaj gracze są na wysokim poziomie. To dobry moment by pokazać na co stać Amerykę.

Syf

Chińscy zawodnicy to mój konik i nie mógłbym sobie wyobrazić lepszej reprezentacji niż iG.Syf i XiaoT. Talie, którymi będzie walczył ten pierwszy nie są szczególnie ciekawe: Aggro DH, Bomb Warrior, Evolve Shaman i Highlander Hunter. W rozgrywkach regionalnych pokazał się z bardzo dobrej strony. W ostatnim wywiadzie mówił, że nie czuje się pewny siebie. Co ciekawe w tym samym artykule jest mowa o przydomku „The Lion’s Pride”. W Chinach lew jest symbolem potęgi, więc może się to oznaczać dumę potęgi, którą są Chiny, a jednocześnie może to być też nawiązanie do jego dziewczyny, aktualnej Mistrzyni Świata, która w grze występuje pod nickiem Liooon. Zdecydowanie byłby to wyjątkowy przypadek gdy taki tytuł jednego roku zdobywany jest przez jedną, a drugiego roku przez drugą połówkę w związku.

XiaoT

Jeden z tych zawodników chińskiej sceny, który dobrze znany jest wszystkim śledzącym międzynarodowe rozgrywki. Dominator rodzimej sceny, genialny zawodnik, „pionier”. Chociaż sam mówi, że nie jest w życiowej formie, to i tak wielu właśnie w nim upatruje przyszłego Mistrza Świata.

XiaoT lineup
Fot: yaytears.com

Na turniej zdecydował się zabrać Highlander Łotra. Osobiście nigdy nie byłem fanem tej talii, ale jest to zawodnik dwie klasy wyżej, więc jestem pewien, że miał w tym jakiś plan. Zobaczymy jak ten plan uda mu się zrealizować.

SilverName

Najniżej notowany z uczestników. Wiele osób skreśla go już na starcie. Jego lineup zbliżony jest do tego co zabrał ig.Syf. Oceniany jest tak nisko z uwagi na to, że jest to gracz głównie ustawki, a awans na ten turniej wywalczył bardzo szczęśliwym rzutem kostką. Na ladderze jakiś czas temu nie był notowany na szczególnie wysokich miejscach, ale słyszałem o tym, że wziął przerwę od streamowania i mocno skupił się na przygotowaniach. Zobaczymy jak efektywnie wykorzystał ten czas.

Jarla

Drugi gracz z Europy. Jego historia na tych mistrzostwach nie jest szczególna. Dobry, solidny gracz. Ciekawy natomiast jest jego lineup, gdzie mamy dwa OTK decki, DH i ETC Warriora. Control Priest również nie został wybrany przez innych zawodników. W Libram Paladynie i wcześniej wspomnianym Warriorze możemy zobaczyć Silasa Darkmoona, który nie jest zazwyczaj uwzględniony w tych listach. Według mnie to bardzo ryzykowny lineup i obawiam się, że ktoś tu się pomylił mocno w przewidywaniu mety na ten turniej.

Glory

APAC to region, którego praktycznie nie śledziłem. Glory jednak jest już jakiś czas na scenie. Najbardziej utożsamiam go z graczem Łotra, którym ma dziesiątki tysięcy rozegranych gier i tę klasę oczywiście również zdecydował się zabrać na turniej. Warto wspomnieć o Wojowniku, którego zabrał, ponieważ jest to kontrolny Wojownik z Silasem i możliwością OTK.

Bankyugi

Bankyugi lineup
Fot: yaytears.com

Dla mnie największa niewiadoma tego turnieju. Nie widziałem jego występów w regionie. Praktycznie nie słyszałem o jego poczynaniach na ladderze. Na turniej zdecydował się nie zabierać DH, a w to miejsce grać Highlander Priesta. Nie ma co gdybać, trzeba zobaczyć jak odbije się to na jego wynikach.

Kącik wróżbity

Predykcje przed turniejem w karciankę są dla mnie jak wróżenie z fusów, ponieważ mają podobną szansę na trafienie. Może nawet wróżby częściej się sprawdzają. Wracając do tematu, po opublikowaniu list graczy pojawiły się pierwsze symulacje, gdzie ludzie korzystając z danych VS i HSReplay sprawdzili kto ma największe szanse na wygraną. Dwie tego typu symulacje postanowiłem tutaj przytoczyć. Jedna użytkownika u/inpositionhs (MoneyBall), druga @spage1400 (HeatShock). Chociaż obaj autorzy zdecydowali się na różne podejścia do tematu to doszli do podobnych wniosków. Największe szanse na wygraną ma bloodyface. Zgadzają się oni również co do faktu, że obaj chińscy zawodnicy powinni wyjść ze swoich grup. Według mnie z uwagi na najlepszy system esportowy gracze z Chin powinni mieć przewagę nad resztą stawki. Dodając do tego skomplikowaną sytuację życiową bloodyface, to XiaoT/syf sięgnie po wygraną. Mój głos poszedł właśnie na iG.syf. Podzielcie się komu wy będziecie kibicowali podczas tegorocznych mistrzostw.