Microsoft przejmuje Bethesda Softworks!

Skyrim Bethesda Microsoft
Fot. Bethesda Softworks
- Reklama -

Takiej wiadomości tego popołudnia nie spodziewał się nikt gigant z Redmond – Microsoft – przejmuje Bethesda Softwork i należące do niej produkty!

Wojna między dwoma obozami konsolowców trwa w najlepsze przed premierami sprzętu nowej generacji. Każda ze stron zbroi się jak może, aby wyglądać lepiej w oczach konsumenta i sprzedać więcej sztuk swojej konsoli.

Microsoft wykłada kasę na stół

Dzisiejszego popołudnia dowiedzieliśmy się o bardzo dużym ruchu ze strony Microsoftu. Amerykański gigant za niemałą kwotę, bo 7.5 miliarda dolarów w gotówce zakupił ZeniMax Media, czyli firmę matkę studia Bethesda. Przejęcie firmy odpowiedzialnej za takie serie gier jak Doom, Fallout czy The Elder Scrolls następuje po tym, jak dotychczas wydane tytuły trafiły niedawno na usługę Microsoftu Xbox Game Pass. Umowa ta daje Microsoftowi pełną kontrolę nad nadchodzącymi grami studia, m.in. Starfield czy TES6.

- Reklama -

Exclusive for Xbox?

Już teraz wiemy od Microsoftu, że nadchodzące produkcje trafią do usługi Xbox Game Pass w dniu ich premiery. Wielu w branży zastanawia się jak ruch ten wpłynie na premiery gry na konkurencyjne konsole w tym wyprodukowane przez Arkane Studios, a wydawane przez Bethesdę Deathloop. Gra początkowo została zapowiedziana jako tytuł na wyłączność dla Play Station 5, a dopiero później udostępniony na Xboxie oraz PC.

„Nadal pracujemy nad tymi samymi grami, nad którymi pracowaliśmy wczoraj, stworzonymi przez te same studia, z którymi pracowaliśmy od lat i te gry zostaną opublikowane przez nas” – napisał w oświadczeniu Pete Hines, szef marketingu Bethesdy.

Data przejęcia Bethesdy, a premiera Xboxa

Data ogłoszenia przejęcia Bethesda Softwork przez Microsoft też nie jest przypadkowa. Wiadomość jest ogłaszana tuż przed rozpoczęciem przedsprzedaży dwóch nowych konsol, Xbox Series X i Xbox Series S. Premiera nowych konsoli ma miejsce dopiero 10 listopada, natomiast przedsprzedaż rozpoczyna się już jutro!

Po przejęciu Bethesdy i jej kilku pomniejszych studiów liczba podmiotów należących do Microsoftu zwiększyła się do 23. Między nimi znalazły się takie studia jak znane wszystkim Arcane Studios, czy id Software odpowiedzialne za serię Doom. Mimo przejęcia Microsoft zapewnia, że Bethesda zachowa przywództwo nad swoimi dotychczasowymi studiami oraz markami.

- Reklama -