LCK wraca na Summoner’s Rift!

lol lck arena
Fot. Colin Young-Wolff / Riot Games

Dziś zaczynamy letnią cześć rozgrywek LCK. Można się więc zastanowić, kto poczynił najlepsze zmiany, a kto został w stagnacji i może zostać w tyle stawki.

Do fazy pucharowej dostanie się pięć pierwszych ekip. Warto tu wspomnieć, że to jest moje obiektywne zdanie, z którym nie każdy może się zgadzać.

1. T1

Zwycięzcy wiosennego splitu, mają za plecami dużo ekip, które mogą im zagrozić w każdej chwili. Drużyna Fakera pokazała, że w formacie BO5 w Korei są nie do powstrzymania. Warto wspomnieć o gwieździe zespołu, Teddym, który jest najlepszym strzelcem obecnie w Korei, i tworzy bardzo zgrane duo z Effortem. Na pewno moc tej ekipy pochodzi z dołu, jak i ze środka, gdzie Faker zaczyna wracać do formy sprzed lat. Z poprzedniego splitu nie kojarzymy go już z Galio, czy tanków na środku, zaczął pokazywać nam LeBlanc (6gier) i Azira (12gier), gdzie to właśnie on był główną osią formacji, szukał aktywnych zagrań na mapie i dużo schodził z linii. Na ten moment w mojej opinii są TOP1 drużyną, ale nie znaczy to, że nie mają konkurencji.

2. Gen.G

Po szokującej porażce 3-0 w finale wiosennego splitu na pewno czuć było rozczarowanie po tej formacji. Liczyli na wygraną i dużo osób obstawiało właśnie ich w roli faworyta. Jeżeli BDD utrzyma dyspozycję z wiosny to wydaje się, że nie będzie na niego mocnych na środku, tak samo, jak przy synergii środek/las, gdzie genialnie się dogadywał z Clidem. Nie zapominajmy o dolnej alejce, gdzie Ruler będzie chciał się odbudować i nawiązać do czasów, gdzie był jednym z lepszych strzelców w LCK w barwach Samsung Galaxy, z którymi zdobył Mistrzostwo Świata, detronizując SKT T1 z Fakerem.

3. DAMWON Gaming

Nie zmieniona czwórka graczy, Ghost, który zasilił szeregi. No co może się nie udać. W tamtym splicie uważałem, że DAWMON ma potencjał na TOP1 LCK, skończyli w połowie stawki, ale z nowym strzelcem wyglądali już dużo lepiej. Są to młode wilki, które musiały zmienić styl, przez metę, która nie do końca pasowała Nuguriemu, usunięta Kleptomancja, czy Vladimir, który nie jest już dobrym wyborem we wszystko. W tym sezonie muszą przenieść swoją atencję na ShowMakera, który jest najjaśniejszym punktem formacji, i na pewno nie jest graczem środka z pierwszej łapanki.

Pamiętamy go ze świetnej Akali na mistrzostwach świata. Uważam, że to jest zespół z potencjałem na top3 i pojechanie na Mistrzostwa świata.

4. DRX

Zespół DragonX, który został przemianowany na DRX. Największą zaletą tej formacji, jest posiadanie w szeregach Pyosika, który jest jednym z najlepszych leśników młodego pokolenia w Korei, ma bardzo inteligentne ścieżki i dużą pulę ogrywanych bohaterów, ale pamiętam go osobiście z genialnego Olafa, na którym w 15 grach posiada 12 zwycięstw. Pokazywał nam Kindred czy Elise, jak i Sejuani. Na pewno jest to jeden z najbardziej wszechstronnych leśników w LCK. Myślę, że wraz z Chovvym stanowią bardzo dobre duo środek/las, a Doran po nieudanej przygodzie z Griffin na Mistrzostwach Świata i po dużej fali mowy nienawiści skierowanej w niego ze strony społeczności, która w głównej mierze obwiniała go, o odpadnięcie Grffin z Worldsów podniósł się i z meczu na mecz jest coraz pewniejszy.

5. Afreeca Freecs

Posiadając najlepszego zawodnika górnej alei w Korei, jest duża szansa, że będzie wywoził, jak dookoła niego zagrasz. Kiin jest zawodnikiem, który niejako zmusza Spirita, do grania wokół górnej alei, zaniedbując przy tym inne linie jak środek, który obecnie ma największy wpływ na grę, Fly’a znamy z genialnych roamów i często to górna aleja jest pod presją graczy Afreeci, ale czy to nie jest zbyt jednowymiarowy styl gry jak na Koreę? Wydaje się, że tak. Na pewno formacja ta ma potencjał na znacznie wyższe lokaty, ale umieszczam ich na 5 miejscu.

6. KT Rolster

O KT i ich burzliwej historii można powiedzieć wiele, od bycia najlepszymi w Korei do zajmowania miejsc w tej dolnej części tabeli. Teraz jest czas, gdzie mogą zawalczyć o miejsce na Mistrzostwach Świata z Afreeca Freecs czy z DRX. Z pewnością może pomóc w tym Smeb, który ostatniego okresu nie może zaliczyć do udanych, ale nie zapominajmy, że kiedyś był uważany za lepszego od Fakera w momencie, gdy Faker posiadał status Boga Summoner’s Rift. Jest to bardzo obiecująca formacja z rozwijającym się Aimingiem i TusiNem, który powoli zrywa z łatką gracza rzucającego monetą, który miał niektóre gry genialne, a niektóre gry na poziomie okręgówki. Aiming jest to strzelec, który jest bardzo młody i progresywnie wspina się po szczeblach kariery. Jest jednym z młodych wilków na pozycji strzelca w Korei. On jest przyszłością Koreańskiej sceny.

Reszta zespołów w mojej opinii nie może zbliżyć się do poziomu prezentowanego przez wyżej wymienione drużyny. Warto wspomnieć tu o Hybridzie z SoelHeaOne Prince, na którego przebieg kariery warto patrzeć i mieć nadzieję, że znajdzie lepszą drużynę.