m0NESY otrzyma serbskie obywatelstwo?

m0nesy CS:GO
Fot. G2 Esports

Według niepotwierdzonych informacji, największy talent sceny CS:GO, Ilya “m0NESY” Osipov ma ubiegać się o serbskie obywatelstwo. Powodem takiej decyzji jest agresja Rosji na Ukrainę i sankcję nakładane na Rosjan, także w świecie esportu.

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już ponad dwa tygodnie. Praktycznie cały świat solidarnie nakłada kolejne sankcje na kraj agresora. Nie inaczej jest w przypadku świata esportu – ESL wykluczyło rosyjskie organizacje z rozgrywek ESL Pro League, a BLAST zablokował im możliwość udziału w swoich rozgrywkach.

m0NESY, Rosjanin reprezentujący barwy G2 Esports jest jednym z największych talentów na scenie “kantera”. Zaledwie szesnastoletni zawodnik zdążył już dojść z swoją drużyną do finału IEM Katowice 2022, a w samym turnieju wykręcił rating 1.14. W związku z sankcjami, które dotykają także zwykłych obywateli Rosji, młody gracz ma ubiegać się o serbskie obywatelstwo. Pomóc mu w tym ma sama organizacja G2.

Taki ruch ma umożliwić Rosjaninowi uczestniczenie w turniejach LANowych. W związku z sankcjami nałożonymi na jego ojczyznę, m0NESY mógłby mieć problemy z podróżowaniem po świecie, a co za tym idzie z udziałem w największych turniejach CS:GO.

Nie tylko m0NESY otrzyma nowe obywatelstwo?

Na podobny ruch mogą zdecydować się rosyjscy zawodnicy Natus Vincere. Dyrektor operacyjny ukraińskiej organizacji, Aleksey Kucherov zapowiedział ostatnio, że w obliczu wydarzeń geopolitycznych, organizacja będzie rozważać pomoc trójce zawodników z Rosji.