Wicepremier Ukrainy: “Zablokujcie rosyjskich i białoruskich graczy”

Mychajło Fedorow
Fot. Mychajło Fedorow

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, świat sportu solidarnie blokuje udział rosyjskich i białoruskich drużyn i zawodników w wszelakich rozgrywkach. Co innego w przypadku świata e-sportu, który po za paroma wyjątkami pozostaje bierny na sytuację naszych wschodnich sąsiadów. Dzisiaj o zdecydowane reakcje zaapelował wicepremier Ukrainy, Mychajło Fedorow.

Środowisko e-sportu właściwie nie zrobiło nic w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Dopiero wczoraj BLAST postanowił, że nie dopuści rosyjskich drużyn do swoich rozgrywek. Brak zdecydowanych działań krytykuje cała społeczność graczy, którzy naciskają na największe firmy, by w końcu zareagowały na dramat który dzieje się w Ukrainie.

Teraz może się to w końcu zmienić. Wicepremier Ukrainy w opublikowanym dzisiaj piśmie nawołuje do tymczasowego uniemożliwienia Rosjanom i Białorusinom uczestnictwa w międzynarodowych turniejach esportowych.

Apeluję, by tymczasowo zablokować konta rosjanom i białorusinom, by tymczasowo uniemożliwić białoruskim i rosyjskim drużynom oraz graczom uczestnictwo w międzynarodowych rozgrywkach e-sportowych, a także by odwołać wszystkie turnieje, które miały się odbyć w rosji i na białorusi.

Mychajło Fedorow – wicepremier Ukrainy

Już za tydzień rozpoczną się rozgrywki ESL Pro League. Na liście uczestników znaleźć możemy trzy rosyjskie drużyny – Gambit, Virtus.Pro i Entropiq. W maju natomiast ma odbyć się PGL Major Antwerp 2022. Na ten moment, organizatorzy obu tych turniejów nie ogłosili żadnych decyzji, co jest lekko mówiąc, przykre. Należy jedynie liczyć na to, że odpowiednie decyzje zapadną błyskawicznie.