Emocje do samego końca w fazie zasadniczej LPL!

lol lpl ig
Fot. Riot Games

Ten split z pewnością jest wyjątkowy, z powodu koronawirusa między pierwszą a drugą kolejką było 50 dni przerwy. Następnie przez miesiąc mecze odbywały się online, codziennie by dorównać czasowo innym ligom.

Warto dodać, że w tym splicie uczestniczyło 17 drużyn, czyli o jedną więcej niż rok temu i o trzy więcej niż dwa lata temu.

Zwyciężyło Invictus Gaming (14-2), które przegrało jedynie na ekipy z top5: eStar (11-5) i na drugie w tabeli JD Gaming (12-4). Na trzecim miejscu uplasowało się FunPlus Phoenix (12-4), a na czwartym TOP Esports (11-5), które w ostatnim meczu pokonało FPX 2-0.
Poza ostatnim Victory Five (0-16), wszystkie drużyny w lidze miały przynajmniej 5 zwycięstw na koncie, więc stawka była bardzo wyrównana i do samego końca w grze o miejsce w Top8, gwarantującym playoffy, liczyło się bardzo dużo drużyn.

Najwięcej tytułów mvp zdobyli FPX Doinb i JDG Kanavi (13), następny IG Rookie miał ich 11, a na czwartym miejscu uplasował się Knight (10).

Najdłuższą serię wygranych miało FunPlus Phoenix – 9 z rzędu. Najdłuższą serię porażek poza V5 (Oni przegrali wszystko, co mogli przegrać), miało Bilibili Gaming, które przegrało 6 gier z rzędu. Odnośnie do serii przegranych, najciekawszym przykładem jest Oh My God, które przegrało 4 ostatnie swoje mecze, przez co spadli z ósmego miejsca na dwunaste.

Najczęściej wybieranymi bohaterami byli: Aphelios, Sett, Elise, Renekton, Jarvan 4. Największe winratio wśród postaci wybieranych przynajmniej 10 razy miał rzadko wybierany – Kled (90% w dziesięciu grach, z czego jedyna porażka miała miejsce dzisiaj).

Tak prezentuje się mój skład marzeń fazy zasadniczej wiosennego splitu LPL:

🇰🇷 IG TheShy – Moim zdaniem najlepszy toplaner w tej lidze, świetnie rozgrywa walki drużynowe i zawsze się dobrze odnajduje w grze, nawet jak jest do tyłu. Po statystykach może tego nie widać, ale to dlatego, że przeciwnicy często wchodzą pod wieżę na górnej alei, w celu zdobycia zabójstwa w początkowej fazie gry, a Invictus może skupić się wtedy na innych liniach lub na smokach.

🇰🇷 JDG Kanavi – Wśród junglerów w lidze Chińskiej poziom był bardzo wysoki: IG Leyan, FPX Tian, RNG XLB – to także świetni zawodnicy. Jednak Kanavi zachwycał sporym wachlarzem wyborów i tym, że często to on prowadził JD Gaming do wygranej. Tak jak wspomniałem wyżej, zdobył aż 13 nagród najlepszego gracza mapy.

🇰🇷 FPX Doinb – Zacznijmy od tego, że LPL genialnymi midlanerami stoi: IG Rookie, TOP Knight, ES Cryin, JD Yagao, SN Angel – każdy z wymienionych ma za sobą świetny sezon, pod względem indywidualnej gry, a także tego, że najczęściej to oni się głównie przyczyniali do zwycięstw swoich drużyn. Środkowy FPX zachwycał najbardziej, to jest kolejny świetny split w jego wykonaniu, w którym prezentuje bardzo dobrą formę na wielu postaciach, w tym sezonie pokazał się na aż 18 i nie ma on problemu, by zagrać, a co najważniejsze zagrać solidnie daną postacią.

🇨🇳 IG Puff – Bardzo solidny strzelec, miał parę meczów, w których grał fantastycznie, a jak ma gorszy mecz to i tak dalej gra nieźle i nie traci dużo do przeciwnego strzelca. Trzeba wspomnieć, że gra w IG była dla niego sporym wyzwaniem, w poprzednim sezonie grał w Vici Gaming, gdzie zajął 16 i 15 miejsce w lidze. Teraz gra w najlepszym zespole w lidze i pokazuje się naprawdę solidnie.

🇨🇳 JDG LvMao – Genialny indywidualnie gracz, przyczynia się w bardzo dużym stopniu do wygranych swojej drużyny. Posiada spory wachlarz wyborów, bywały mecze gdzie wykluczane były aż cztery postacie wspierające, a on wybierał Barda lub Thresha, na których spisywał się świetnie. Zawodnik JDG zna limity różnych postaci i wykorzystuje je, ale też nie przesadza, wie jak zagrać i gdzie jest granica w ofensywnych zagraniach.